en | de | no

Ferskvannsfisker i akvariet

<- Tilbake

Dette er en oversikt over akvariefisker som hører til i ferskvann.







Øvrige arter


Acestrorhynchus altus
Apistogramma macmasteri
Apistogramma nijsseni
Aulonocara baenschi
Aulonocara hansbaenschi
Aulonocara jacobfreibergi
Aulonocara korneliae
Aulonocara stuartgranti
Boraras urophthalmoides
Bryconalestes longipinnis
Chalceus erythrurus
Chalceus macrolepidotus
Chilotilapia rhoadesii
Citharinus citharus
Copella nigrofasciata
Crenuchus spilurus
Cynotilapia afra
Danio kerri
Danio nigrofasciatus
Dimidiochromis compressiceps
Distichodus affinis
Epalzeorhynchos frenatum
Etroplus suratensis
Hemichromis lifalili
Hemiodus gracilis
Hepsetus odoe
Iodotropheus sprengerae
Labeotropheus fuelleborni
Labeotropheus trewavasae
Ladigesia roloffi
Melanochromis auratus
Melanochromis exasperatus
Mimagoniates microlepis
Nannaethiops unitaeniatus
Nanochromis parilus
Nimbochromis livingstonii
Osteochilus hasseltii
Pelvicachromis humilis
Pelvicachromis subocellatus
Phago ornatus
Prionobrama filigera
Protomelas fenestratus
Pseudocrenilabrus multicolor
Pseudocrenilabrus philander
Pseudotropheus barlowi
Pseudotropheus socolofi
Puntius bimaculatus
Puntius cumingii
Puntius rhomboocellatus
Rasbora daniconius
Rasbora elegans
Semaprochilodus taenurius
Sundadanio axelrodi
Thorichthys meeki
Trigonostigma espei
Tropheus moorii
(Flying fox) (Epalzeorhynchos kalopterus)
Ahli-ciklide (Sciaenochromis fryeri)
Akvariegjedde (Belonesox belizanus)
Arnoldtetra (Arnoldichthys spilopterus)
Birchmanns sverddrager (Xiphophorus birchmanni)
Blå acara (Aequidens pulcher)
Blå danio (Danio albolineatus)
Blå delfincichlide (Cyrtocara moorii)
Blå limia (Limia melanogaster)
Blind hulefisk (Astyanax mexicanus)
Brasiliansk jordspiser (Geophagus brasiliensis)
Brilliantrasbora (Rasbora einthovenii)
Bunnkikker (Abramites hypselonotus)
Devariodanio (Devario devario)
Diskus (Symphysodon aequifasciatus)
Dolkestikktetra (Hyphessobrycon erythrostigma)
Dragefinne (Corynopoma riisei)
Dvergacara (Nannacara anomala)
Dvergrasbora (Boraras maculatus)
Fembåndsbarbe (Puntius pentazona)
Filament-tetra (Bryconaethiops microstoma)
Flaggciklide (Mesonauta festivus)
Flekkbarbe (Puntius filamentosus)
Flekket bunnkikker (Chilodus punctatus)
Flekket piggrokke (Potamotrygon motoro)
Formosatannkarpe (Heterandria formosa)
Gambusia (Gambusia affinis)
Gelibarbe (Puntius gelius)
Glade enke (Phallichthys amates)
Glødebåndsrasboa (Rasbora pauciperforata)
Glødebåndtetra (Hemigrammus erythrozonus)
Glødeøyerasbora (Brevibora dorsiocellata)
Grønntetra (Neolebias ansorgii)
Gul ciklide (Etroplus maculatus)
Gul dvergciklide (Apistogramma borellii)
Gul limia (Limia nigrofasciata)
Gul tetra (Hyphessobrycon bifasciatus)
Gulfinnet sandciklide (Xenotilapia flavipinnis)
Gullsøm (Andinoacara rivulatus)
Guppy (Poecilia reticulata)
Haibarbe, sølvhai (Balantiocheilos melanopterus)
Halvnebb (Dermogenys pusilla)
Hujeta (Ctenolucius hujeta)
Ildhale (Epalzeorhynchos bicolor (Labeo bicolor))
Indianerbarbe (Puntius ticto)
Indianerplaty (Xiphophorus variatus)
Jack Dempsey (Rocio octofasciata)
Juvelciklide (Hemichromis bimaculatus)
Kakadu-ciklide (Apistogramma cacatuoides)
Kardinalfisk (Tanichthys albonubes)
Keisertetra (Nematobrycon palmeri)
Kerritetra (Inpaichthys kerri)
Kileflekktetra (Hemigrammus pulcher)
Kileplettbarbe (Trigonostigma heteromorpha)
Kjempedanio (Devario aequipinnatus)
Kjempesaksefisk (Rasbora caudimaculata)
Klovnebarbe (Puntius everetti)
Klovnerasbora (Rasbora kalochroma)
Kobbertetra (Hasemania nana)
Kongotetra (Phenacogrammus interruptus)
Kulefisk (Colomesus asellus)
Levendefødende knivfisk (Alfaro cultratus)
Linjebarbe (Puntius lineatus)
Lyktetetra (Hemigrammus ocellifer)
Malawi-sebra (Maylandia zebra)
Messingbarbe (Puntius semifasciolatus)
Metall-tannkarpe (Girardinus metallicus)
Mexicomolly (Poecilia mexicana)
Midasciklide (Amphilophus citrinellus)
Montezuma-sverddrager (Xiphophorus montezumae)
Myers øksefisk (Carnegiella myersi)
Nettbarbe (Puntius oligolepis)
Norsk flaggtetra (Hyphessobrycon anisitsi)
Nøkkelhullciklide (Cleithracara maronii)
Opalgoodeide (Allotoca dugesii)
Oscarciklide (Astronotus ocellatus)
Pennefisk (Nannostomus beckfordi)
Perlerasbora (Rasbora vaterifloris)
Peru-tetra (Hyphessobrycon peruvianus)
Platy (Xiphophorus maculatus)
Praktbarbe (Puntius conchonius)
Prinsessen av Burundi (Neolamprologus brichardi)
Pristella-tetra (Pristella maxillaris)
Purpurbarbe (Puntius nigrofasciatus)
Regnbueciklide (Apistogramma agassizii)
Regnbuegoodeide (Characodon lateralis)
Roloffi-barbe (Puntius roloffi)
Rosentetra (Hyphessobrycon rosaceus)
Rød djevleciklide (Amphilophus labiatus)
Rød fantomtetra (Hyphessobrycon sweglesi)
Rød kardango (Copadichromis borleyi)
Rødfinnetetra (Aphyocharax anisitsi)
Rødhalet rasbora (Rasbora borapetensis)
Rødnesetetra (Hemigrammus rhodostomus)
Rødøyetetra, nett-tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)
Sagfinnet goodeide (Skiffia multipunctata)
Saksefisk (Rasbora trilineata)
Sebraciklide (Amatitlania nigrofasciata)
Sebrafisk (Danio rerio)
Seilfinnemolly (Poecilia velifera)
Seksbånds gambusia (Gambusia sexradiata)
Seksbåndstetra (Distichodus sexfasciatus)
Severumciklide (Heros severus)
Sherrybarbe (Puntius titteya)
Siamesisk algeeter (Crossocheilus siamensis)
Sitronciklide (Neolamprologus leleupi)
Sitrontetra (Hyphessobrycon pulchripinnis)
Sjakkbrettciklide (Dicrossus filamentosus)
Skivetetra (Metynnis argenteus)
Skivetetra (Mylossoma duriventre)
Sneglehusciklide (Lamprologus signatus)
Sommerfuglgoodeide (Ameca splendens)
Sommerfuglmalawi (Aulonocara roberti)
Sprøytetetra (Copeina arnoldi)
Stripet hodeståer (Anostomus anostomus)
Svanebarbe (Barbonymus schwanenfeldii)
Svart fantomtetra (Hyphessobrycon megalopterus)
Svart neontetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)
Svart pacu (Colossoma macropomum)
Svartflekktetra (Exodon paradoxus)
Sverddrager (Xiphophorus hellerii)
T-barbe (Puntius lateristriga)
Tigerbarbe (Puntius tetrazona)
Toflekket tannkarpe (Heterandria bimaculata)
Treflekket barbe (Barbus trispilos)
Ulvefisk (Hoplias malabaricus)
Vimpelbarbe (Puntius arulius)
Vinkeltetra (Thayeria boehlkei)
ørrettetra (Copeina guttata)

Systematikk:

(Acanthopterygii)
Tannkarper (Cyprinodontiformes)
(Cyprinodontoidei)
Levendefødende tannkarper (Poeciliidae)
(Poeciliinae)
(Gambusiini)
(Gambusia)
(Gambusia (Arthrophallus))
Gambusia (Gambusia affinis)
Seksbånds gambusia (Gambusia sexradiata)
(Belonesox)
Akvariegjedde (Belonesox belizanus)
(Poeciliini)
(Poecilia)
Seilfinnemolly (Poecilia velifera)
Mexicomolly (Poecilia mexicana)
Guppy (Poecilia reticulata)
(Xiphophorus)
Indianerplaty (Xiphophorus variatus)
Platy (Xiphophorus maculatus)
Montezuma-sverddrager (Xiphophorus montezumae)
Birchmanns sverddrager (Xiphophorus birchmanni)
Sverddrager (Xiphophorus hellerii)
(Phallichthys)
Glade enke (Phallichthys amates)
(Limia)
Gul limia (Limia nigrofasciata)
Blå limia (Limia melanogaster)
(Alfarini)
(Alfaro)
Levendefødende knivfisk (Alfaro cultratus)
(Girardini)
(Girardinus)
Metall-tannkarpe (Girardinus metallicus)
(Heterandriini)
(Heterandria)
Toflekket tannkarpe (Heterandria bimaculata)
Formosatannkarpe (Heterandria formosa)
Splittfinner (Goodeidae)
(Goodeinae)
(Characodon)
Regnbuegoodeide (Characodon lateralis)
(Allotoca)
Opalgoodeide (Allotoca dugesii)
(Ameca)
Sommerfuglgoodeide (Ameca splendens)
(Skiffia)
Sagfinnet goodeide (Skiffia multipunctata)
Fireøyefisker (Anablepidae)
(Anablepinae)
Fireøyefisker (Anableps)
(Anableps anableps)
(Beloniformes)
(Belonoidei)
(Scomberesocoidea)
(Zenarchopteridae)
(Dermogenys)
Halvnebb (Dermogenys pusilla)
Piggfinnefisker (Perciformes)
Cichlider, ciklider (Cichlidae)
(Pseudocrenilabrinae)
(Lamprologini)
(Neolamprologus)
Sitronciklide (Neolamprologus leleupi)
Prinsessen av Burundi (Neolamprologus brichardi)
(Lamprologus)
Sneglehusciklide (Lamprologus signatus)
(Julidochromis)
(Julidochromis regani)
(Cyphotilapiini)
(Cyphotilapia)
Pukkelhodeciklide, frontosa (Cyphotilapia frontosa)
(Ectodini)
Xenotilapia (Xenotilapia)
Gulfinnet sandciklide (Xenotilapia flavipinnis)
(Tropheini)
(Tropheus)
(Tropheus moorii)
(Haplochromini)
(Chilotilapia)
(Chilotilapia rhoadesii)
(Cynotilapia)
(Cynotilapia afra)
(Aulonocara)
(Aulonocara korneliae)
(Aulonocara stuartgranti)
(Aulonocara hansbaenschi)
(Aulonocara jacobfreibergi)
Sommerfuglmalawi (Aulonocara roberti)
(Aulonocara baenschi)
(Maylandia)
Malawi-sebra (Maylandia zebra)
(Melanochromis)
(Melanochromis exasperatus)
(Melanochromis auratus)
(Copadichromis)
Rød kardango (Copadichromis borleyi)
Dimidiochromis (Dimidiochromis)
(Dimidiochromis compressiceps)
(Iodotropheus)
(Iodotropheus sprengerae)
(Sciaenochromis)
Ahli-ciklide (Sciaenochromis fryeri)
(Nimbochromis)
(Nimbochromis livingstonii)
(Labeotropheus)
(Labeotropheus fuelleborni)
(Labeotropheus trewavasae)
(Pseudotropheus)
(Pseudotropheus barlowi)
(Pseudotropheus socolofi)
(Cyrtocara)
Blå delfincichlide (Cyrtocara moorii)
(Protomelas)
(Protomelas fenestratus)
(Labidochromis)
(Labidochromis caeruleus)
(Pseudocrenilabrus)
(Pseudocrenilabrus multicolor)
(Pseudocrenilabrus philander)
(Hemichromini)
(Hemichromis)
(Hemichromis lifalili)
Juvelciklide (Hemichromis bimaculatus)
(Chromidotilapiini)
(Nanochromis)
(Nanochromis parilus)
Pelvicachromis (Pelvicachromis)
(Pelvicachromis humilis)
(Pelvicachromis subocellatus)
(Etroplinae)
(Etroplus)
(Etroplus suratensis)
Gul ciklide (Etroplus maculatus)
(Geophaginae)
Apistogramma (Apistogramma)
Kakadu-ciklide (Apistogramma cacatuoides)
(Apistogramma nijsseni)
Regnbueciklide (Apistogramma agassizii)
(Apistogramma macmasteri)
Gul dvergciklide (Apistogramma borellii)
(Dicrossus)
Sjakkbrettciklide (Dicrossus filamentosus)
(Geophagus)
Brasiliansk jordspiser (Geophagus brasiliensis)
(Cichlasomatinae)
(Nannacara)
Dvergacara (Nannacara anomala)
Diskuser (Symphysodon)
Diskus (Symphysodon aequifasciatus)
Skalarer (Pterophyllum)
Altumskalare (Pterophyllum altum)
Skalare (Pterophyllum scalare)
Flaggciklider (Mesonauta)
Flaggciklide (Mesonauta festivus)
(Andinoacara)
Gullsøm (Andinoacara rivulatus)
Nøkkelhullciklide (Cleithracara)
Nøkkelhullciklide (Cleithracara maronii)
(Aequidens)
Blå acara (Aequidens pulcher)
(Amatitlania)
Sebraciklide (Amatitlania nigrofasciata)
(Heros)
Severumciklide (Heros severus)
(Amphilophus)
Rød djevleciklide (Amphilophus labiatus)
Midasciklide (Amphilophus citrinellus)
(Thorichthys)
(Thorichthys meeki)
(Rocio)
Jack Dempsey (Rocio octofasciata)
(Astronotinae)
(Astronotus)
Oscarciklide (Astronotus ocellatus)
Guramier (Osphronemidae)
(Macropodusinae)
(Betta)
Siamesisk kampfisk (Betta splendens)
Fastkjevefisker (Tetraodontiformes)
Kulefisker (Tetraodontidae)
Colomesus (Colomesus)
Kulefisk (Colomesus asellus)
(Ostariophysi)
(Cypriniformes)
(Cyprinoidea)
Karpefamilien (Cyprinidae)
(Cyprininae)
(Carassius)
Gullfisk (Carassius auratus)
(Barbinae)
(Puntius)
Roloffi-barbe (Puntius roloffi)
(Puntius cumingii)
(Puntius bimaculatus)
(Puntius rhomboocellatus)
T-barbe (Puntius lateristriga)
Nettbarbe (Puntius oligolepis)
Gelibarbe (Puntius gelius)
Vimpelbarbe (Puntius arulius)
Messingbarbe (Puntius semifasciolatus)
Sherrybarbe (Puntius titteya)
Klovnebarbe (Puntius everetti)
Linjebarbe (Puntius lineatus)
Tigerbarbe (Puntius tetrazona)
Indianerbarbe (Puntius ticto)
Flekkbarbe (Puntius filamentosus)
Fembåndsbarbe (Puntius pentazona)
Purpurbarbe (Puntius nigrofasciatus)
Praktbarbe (Puntius conchonius)
(Barbus)
Treflekket barbe (Barbus trispilos)
(Danioninae)
(Tanichthys)
Kardinalfisk (Tanichthys albonubes)
(Sundadanio)
(Sundadanio axelrodi)
(Danio)
(Danio kerri)
(Danio nigrofasciatus)
Blå danio (Danio albolineatus)
Sebrafisk (Danio rerio)
(Rasborinae)
(Rasbora)
(Rasbora daniconius)
Kjempesaksefisk (Rasbora caudimaculata)
(Rasbora elegans)
Rødhalet rasbora (Rasbora borapetensis)
Perlerasbora (Rasbora vaterifloris)
Glødebåndsrasboa (Rasbora pauciperforata)
Saksefisk (Rasbora trilineata)
Brilliantrasbora (Rasbora einthovenii)
Klovnerasbora (Rasbora kalochroma)
(Garrinae)
(Epalzeorhynchos)
(Epalzeorhynchos frenatum)
Ildhale (Epalzeorhynchos bicolor (Labeo bicolor))
(Flying fox) (Epalzeorhynchos kalopterus)
(Crossocheilus)
Siamesisk algeeter (Crossocheilus siamensis)
(Balantiocheilos)
Haibarbe, sølvhai (Balantiocheilos melanopterus)
(Barbonymus)
Svanebarbe (Barbonymus schwanenfeldii)
(Trigonostigma)
(Trigonostigma espei)
Kileplettbarbe (Trigonostigma heteromorpha)
(Boraras)
(Boraras urophthalmoides)
Dvergrasbora (Boraras maculatus)
(Brevibora)
Glødeøyerasbora (Brevibora dorsiocellata)
(Devario)
Devariodanio (Devario devario)
Kjempedanio (Devario aequipinnatus)
(Osteochilus)
(Osteochilus hasseltii)
(Characiformes)
Karpelakser (Characidae)
(Characidae incertae sedis)
(Hasemania)
Kobbertetra (Hasemania nana)
(Prionobrama)
(Prionobrama filigera)
(Astyanax)
Blind hulefisk (Astyanax mexicanus)
(Moenkhausia)
Rødøyetetra, nett-tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)
(Pristella)
Pristella-tetra (Pristella maxillaris)
(Inpaichthys)
Kerritetra (Inpaichthys kerri)
(Nematobrycon)
Keisertetra (Nematobrycon palmeri)
(Paracheirodon)
Neontetra (Paracheirodon innesi)
Kardinaltetra (Paracheirodon axelrodi)
(Hyphessobrycon)
Gul tetra (Hyphessobrycon bifasciatus)
Svart neontetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)
Sitrontetra (Hyphessobrycon pulchripinnis)
Rosentetra (Hyphessobrycon rosaceus)
Dolkestikktetra (Hyphessobrycon erythrostigma)
Norsk flaggtetra (Hyphessobrycon anisitsi)
Peru-tetra (Hyphessobrycon peruvianus)
Rød fantomtetra (Hyphessobrycon sweglesi)
Svart fantomtetra (Hyphessobrycon megalopterus)
(Hemigrammus)
Rødnesetetra (Hemigrammus rhodostomus)
Glødebåndtetra (Hemigrammus erythrozonus)
Lyktetetra (Hemigrammus ocellifer)
Kileflekktetra (Hemigrammus pulcher)
(Chalceus)
(Chalceus macrolepidotus)
(Chalceus erythrurus)
(Exodon)
Svartflekktetra (Exodon paradoxus)
(Aphyocharacinae)
(Aphyocharax)
Rødfinnetetra (Aphyocharax anisitsi)
(Glandulocaudinae)
(Mimagoniates)
(Mimagoniates microlepis)
(Crenuchinae)
(Crenuchus)
(Crenuchus spilurus)
(Serrasalminae)
(Colossoma)
Svart pacu (Colossoma macropomum)
(Metynnis)
Skivetetra (Mylossoma duriventre)
Skivetetra (Metynnis argenteus)
Ekte pirayaer (Pygocentrus)
Rødbukspiraya (Pygocentrus nattereri)
(Characinae)
(Thayeria)
Vinkeltetra (Thayeria boehlkei)
(Stevardiinae)
(Corynopoma)
Dragefinne (Corynopoma riisei)
(Citharinus)
(Citharinus citharus)
Afrikanske tetraer (Alestidae)
(Bryconaethiops)
Filament-tetra (Bryconaethiops microstoma)
(Arnoldichthys)
Arnoldtetra (Arnoldichthys spilopterus)
(Ladigesia)
(Ladigesia roloffi)
(Phenacogrammus)
Kongotetra (Phenacogrammus interruptus)
(Bryconalestes)
(Bryconalestes longipinnis)
(Distichodontidae)
(Neolebias)
Grønntetra (Neolebias ansorgii)
(Nannaethiops)
(Nannaethiops unitaeniatus)
(Distichodus)
(Distichodus affinis)
Seksbåndstetra (Distichodus sexfasciatus)
(Phago)
(Phago ornatus)
(Prochilodontidae)
(Semaprochilodus)
(Semaprochilodus taenurius)
(Hemiodontidae)
(Hemiodus)
(Hemiodus gracilis)
(Hepsetidae)
(Hepsetus)
(Hepsetus odoe)
(Erythrinidae)
(Hoplias)
Ulvefisk (Hoplias malabaricus)
(Acestrorhynchidae)
(Acestrorhynchus)
(Acestrorhynchus altus)
Gjeddekarpelakser (Ctenoluciidae)
(Ctenolucius)
Hujeta (Ctenolucius hujeta)
Bunntittere (Anostomidae)
(Anostomus)
Stripet hodeståer (Anostomus anostomus)
(Abramites)
Bunnkikker (Abramites hypselonotus)
Blyantfiskfamilien (Lebiasinidae)
(Copeina)
ørrettetra (Copeina guttata)
Sprøytetetra (Copeina arnoldi)
(Copella)
(Copella nigrofasciata)
(Nannostomus)
Pennefisk (Nannostomus beckfordi)
Øksefisker (Gasteropelecidae)
(Carnegiella)
Myers øksefisk (Carnegiella myersi)
Stripet øksefisk (Carnegiella strigata)
(Gasteropelecus)
Sølv-øksefisk (Gasteropelecus sternicla)
(Chilodontidae)
(Chilodus)
Flekket bunnkikker (Chilodus punctatus)

Disse artene er listet opp basert på innholdet i Norsk akvarie- og hagedamleksikon av David Alderton utg.1 år 2005.

Vis kilder

Siden ble sist oppdatert: 2015-09-29 08:50:02




Kommentarer:
Navn:
Tekst:
Skriv inn tallet (For å forhindre spam må dette fylles inn)
 

Creative Commons License
Teksten på denne siden er lisensiert under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License. Egne bestemmelser gjelder for hvert enkelt bilde.
Om Naturfakta | Kontakt nettsideansvarlig | Privacy | Et ord om kildebruk

Dyr Planter

Grupperinger


Infosider

Arter og slekter